Aby zrozumieć czy oprogramowanie to inwestycja należy przypomnieć sobie, że dawniej kupowano oprogramowanie na dyskietkach, albo płytach CD, niekiedy w komplecie użytkownik dostawał pokaźne tomy dokumentacji. Kupując coś takiego, często za znaczne fundusze czuło się wartość dodawaną do firmy. Niniejszy artykuł odpowie na pytanie czy oprogramowanie to inwestycja.
Dzisiaj w czasach chmur, kupujemy dostęp do serwera w modelu abonamentowym. Płacisz masz program, nie płacisz to goodbye. Takie oprogramowanie ma wartość tu i teraz, ale jak abonament, umowa się skończą nie masz nic.
Morał z tego taki, że oprogramowanie w modelu SAS nie daje wartości dodanej firmie która go zakupuje poza okres na jaki jest opłacany abonament. A co z oprogramowaniem które instalujemy na lokalnych serwerach. To rozwiązanie również ma te same wady, bo umowy licencyjne zwykle ograniczają wykorzystanie oprogramowania do okresu w którym płacisz opłatę dystrybutorowi, lub producentowi. Więc jak nie płacisz to nie masz nic.
Dane cenniejsze niż oprogramowanie
Większość kupowanego oprogramowania sama w sobie nie posiada żadnej wartości. System nabiera wartości w trakcie jego wdrożenia dzięki danym które zostały do niego wprowadzone. Dane to słowo klucz. Należy je chronić i pilnować, aby mieć nad nimi kontrolę. Najlepiej gdy system oferuje przetrzymywanie tych danych w jednym z najpopularniejszych systemie bazodanowym czyli: SQL Server, Oracle, MySQL, PostgreSQL. Oczywiście zawsze mając dostęp do serwera bazodanowego na którym jest zainstalowana nasza baza.
Przemyślane inwestycje w oprogramowanie, są wartością dodaną dla firmy i mogą być więcej warte niż zainwestowane w nie fundusze. Czy oprogramowanie to inwestycja każdy powinien zadawać sobie to pytanie.