Aby zrozumieć czy oprogramowanie to inwestycja należy przypomnieć sobie, że dawniej kupowano oprogramowanie na dyskietkach, albo płytach CD, niekiedy w komplecie użytkownik dostawał pokaźne tomy dokumentacji. Kupując coś takiego, często za znaczne fundusze czuło się wartość dodawaną do firmy. Niniejszy artykuł odpowie na pytanie czy oprogramowanie to inwestycja.

Dzisiaj w czasach chmur, kupujemy dostęp do serwera w modelu abonamentowym. Płacisz masz program, nie płacisz to goodbye. Takie oprogramowanie ma wartość tu i teraz, ale jak abonament, umowa się skończą nie masz nic.

Morał z tego taki, że oprogramowanie w modelu SAS nie daje wartości dodanej firmie która go zakupuje poza okres na jaki jest opłacany abonament. A co z oprogramowaniem które instalujemy na lokalnych serwerach. To rozwiązanie również ma te same wady, bo umowy licencyjne zwykle ograniczają wykorzystanie oprogramowania do okresu w którym płacisz opłatę dystrybutorowi, lub producentowi. Więc jak nie płacisz to nie masz nic.

Dane cenniejsze niż oprogramowanie

Czy oprogramowanie to inwestycja big data
Dane to przyszłość

Większość kupowanego oprogramowania sama w sobie nie posiada żadnej wartości. System nabiera wartości w trakcie jego wdrożenia dzięki danym które zostały do niego wprowadzone. Dane to słowo klucz. Należy je chronić i pilnować, aby mieć nad nimi kontrolę. Najlepiej gdy system oferuje przetrzymywanie tych danych w jednym z najpopularniejszych systemie bazodanowym czyli: SQL Server, Oracle, MySQL, PostgreSQL. Oczywiście zawsze mając dostęp do serwera bazodanowego na którym jest zainstalowana nasza baza.

Przemyślane inwestycje w oprogramowanie, są wartością dodaną dla firmy i mogą być więcej warte niż zainwestowane w nie fundusze. Czy oprogramowanie to inwestycja każdy powinien zadawać sobie to pytanie.