W związku z tym, że w jednej firmie dla której pracuję postanowiono wymienić główne systemy finansowo księgowe i płacowe na Optimę intensywnie pracuję nad integracją swoich produktów z tym oprogramowaniem. Na szczęście Optima chodzi na sprawdzonym SQL Serwerze od Microsoftu. A wiadomo że SQL Serwer dla mnie jest jak sejf Franza Jeggera z Berlina dla Egona Olsena. Po pierwszych sukcesach w integracji i exporcie dokumentów PW przyszedł czas na export PWP z recepturami. Tutaj natrafiłem na ścianę. Generuję PWP i RWS do niego, PWP wykrywa RWS ale nie wykrywa receptury. Sprawdziłem wszystko, porównałem komórka po komórce rekordy w TraElem wszystko niby się zgadza a nie działa.

Prawdopodobnie Optima zapisuje jeszcze gdzieś informacje łączące pozycję RWS z PWP. Tak jak to ma miejsce przy tabeli TraNag i TraNagRelacje co rozpracowałem.

I tutaj docieramy do sedna artykułu, który piszę po to żeby mój umysł odpoczął od problemu receptur w Optimie. Więc gdyby Optima była otwartym oprogramowaniem zajrzał bym do kodu i po problemie. Kod programu powie Ci wszystko to moje motto. Nie zastąpi go żadna instrukcja. Inna sprawa to czy kod jest czytelny, co w przypadku Optimy uważam za wątpliwe. Programiści pracujący nad Optrimą są warci na pewno 15k a nawet więcej. Za zaprojektowanie i rozwijanie bazy która jest można powiedzieć otwarta należą się brawa, ale ta baza nie należy do przejrzystych ani zoptymalizowanych.

Ja osobiście nie podjął bym się pracy z tą bazą nawet za 20k. Mam nadzieję że po zrobieniu kilku importów za często nie będę musiał do tego zaglądać, że mi ich aktualizacje nie będą psuły importów.

Jest też plus Optimy, poprzedni system miał zamkniętą bazę danych i wymiana danych była tylko przez pliki, więc postęp jest.

Mam nadzieję, że wolne oprogramowanie stanie się w przyszłości standardem.