Na początku swojej przygody z informatyką używałem jako monitora telewizora czarnobiałego o przekątnej 24 cal. Wyświetlał on obraz generowany przez Atari 65XE o oszałamiającej rozdzielczości 320×192.

Pierwszym monitorem z prawdziwego zdarzenia w mojej karierze był monitor CRT o rozdzielczości SVGA (800×600). Wystarczał do pracy nad aplikacjami pisanymi w VB 6.0. Następnie przeszedłem na monitor LCD SXGA (1280×1024). Długo pracowałem na tym monitorze, ale został on wymieniony na WQHD (2560×1440). Pracuję na jednym monitorze. Rozdzielczość WQHD jest optymalna dla przekątnej monitora 27 cal. Sprzętem o takich parametrach obecnie dysponuję.

Wysoka rozdzielczość podnosi poprzeczkę karcie graficznej. Nowoczesne karty nie mają z tym problemów ale jak używamy np. polizingowych sprzętów sprzed 10 lat to mogą być problemy z osiągnięciem tej rozdzielczości. Dzisiejsze karty np. GT 1030 daje rady bez problemu.

Monitory ultrapanoramiczne

Czy monitor o rozdzielczości 3440 x 1440 nadawał by się dla programisty? Na pewno tak. Wprawdzie nie pracowałem na takim sprzęcie, ale dodatkowy obszar z boku na pewno był by wykorzystany.

Monitory 4K

Nadawał by się również monitor 3840 x 2160 (4K Ultra HD) ale raczej większy niż 27 cal, tutaj trzeba celować w 32-cale. Przy tej rozdzielczości trzeba mieć dobrą kartę graficzną nawet jak będzie służyła tylko do wyświetlania pulpitu. Tutaj minimum jest GT 1030, albo integra najnowszej generacji.

Czy da się programować na laptopie?

Oczywiście można programować na laptopie. Większość laptopów posada matryce FullHD jednak ich rozmiar jest niewielki 14-15 cal co przekłada się na niski komfort pracy. Można podłączać laptopa do zewnętrznego monitora i to rozwiązanie jest zalecane przeze mnie. Ale pojawia się drugi mankament laptopa jakim jest zwykle beznadziejna klawiatura. Więc jeżeli nie wiedziecie żywota nomada omijajcie laptopy z daleka. W dodatku procesory, RAM-y, laptopowe cechują się niższa wydajnością niż ich odpowiedniki desktopowe.