Jest wiele programów do monitorowania parametrów pracy procesora. W przypadku pojedynczej maszyny nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego softu. Ale gdy mamy kilkanaście, czy kilkadziesiąt maszyn i chcieli byśmy monitorować temperatury z jednego miejsca to oferta jest ograniczona. Prawdę mówiąc to nie znalazłem takiego softu, więc sam napisałem taki program. Więc poniżej prezentuję mój program do monitorowania temperatury procesora.

Tabela zapisów temperatury procesora
Tabela MSSQL z zapisami temperatury procesora

WMKMonitoring

To oprogramowanie powstało aby monitorować parametry pracy komputera czyli temperatury procesora i procentu zajętości pamięci RAM. Program wyniki swojej pracy zapisuje w bazie danych MSSQL. Zapis do bazy następuje co pięć minut.

Program został napisany w VB.NET i bazuje na bibliotekach pochodzących z https://openhardwaremonitor.org/

WMKmonitoring
WMKMonitoring w akcji

Dodatkowo program umożliwia monitorowanie czasu pracy komputera z dokładnością do 5 minut. Program zapisuje też do bazy nazwę komputera, model zainstalowanego procesora, model płyty głównej i adres IP w momencie uruchomienia programu. Umożliwia to inwentaryzację sprzętu.

Docelowo powstanie program do analizy zgromadzonych danych, który będzie umożliwiał kontrolę, ewidencjonowanie zdarzeń serwisowych.