Wiele firm i urzędów prowadzi dziennik korespondencji w formie papierowej.  Jest to stary sprawdzony sposób, który ma wiele zalet. Posiada też wady. Główną wadą jest duża trudność wyszukiwania informacji w takim dzienniku. Znalezienie odpowiedniego zapisu pośród tysięcy zapisów trwa długo i jest mozolne i często daje wyniki nieprawdzie z powodu przeoczenia zapisu.

Alternatywą dla papierowego dziennika korespondencji jest jego forma elektroniczna. Główną przewagą nad formą papierową jest możliwość  szybkiego wyszukiwania zapisów. Nie ważne czy wpisów jest kilkadziesiąt czy kilka tysięcy wyszukiwanie trwa ułamek sekundy. Wersja elektroniczna posiada też wady. Są to brak materialnej formy konieczność zabezpieczenia danych na wypadek awarii sprzętu komputerowego. Elektroniczny dziennik korespondencji do działania potrzebuje sprawnego sprzętu komputerowego i zasilania energią elektryczną. Wady te można zniwelować poprzez sporządzanie kopii zapasowych danych i systemy zasilania awaryjnego.

Jednym z programów do prowadzenia dziennika korespondencji jest program WMK_DK.  Wykorzystuje on bazę danych MS SQL Server. Może być skonfigurowany jednostanowiskowo z lokalną bazą danych, albo wielostanowiskowo z bazą na serwerze w sieci lokalnej.

Program wykorzystuje moduł logowania z uprawnieniami użytkowników, kontrolę długości hasła i jego termin ważności.

WMK_DK menu użytkownicy

Podstawowym modułem programu jest moduł odpowiedzialny za wprowadzanie wpisów w dzienniku korespondencji.

Dziennik korespondencji nowy wpis

Program oferuje szerokie możliwości wyszukiwania zapisów. Można szukać określonej frazy w zapisach, wyszukiwać zapisy po kontrahencie, oraz po dekrecie.

Wyszukiwarka zapisów dziennika korespondencji

Wersję w pełni działającą do 1000 wpisów można pobrać https://wmkopr.pl/download/wmkdziennikkorespondencji/