Jaką wersję wybrać SQL Server?

 Jeżeli mamy nowoczesny sprzęt pracujemy na Windowsie 10 bez wahania wybierajmy SQL Server 2019. Jeżeli z jakiś powodów jesteśmy użytkownikiem Windowsa 7 to najwyższym możliwym do instalacji będzie SQL Server 2014. Na mojej stronie jest instrukcja instalacji wersji 2014 https://wmkopr.pl/instalacja-sql-serwera/. Jest to również ostatnia wersja SQL Server działająca pod Windows Server 2008 R2.

Czy wystarczy mi wersja Express?

Darmowa wersja SQL Server posiada pewne ograniczenia, ale dla większości użytkowników będzie ona wystarczająca do zastosowań szkoleniowych jak i produkcyjnych. Głównym ograniczeniem jest rozmiar bazy, który w przypadku wersji 2019 wynosi 10 GB. To bardzo dużo bo na przykład baza danych WMK Produkcja z danymi z siedmiu lat średniej wielkości firmy ma wielkość 220 MB. Taką samą wielkość bazy ma baza  Comarch Optima z danymi z trzech miesięcy podobnej wielkości firmy. Czyli te bazy zajmują 2,2 procent dostępnej wielkości bazy.

Właściwości bazy SQL Server

Ograniczenie wielkości bazy danych może być zachętą do optymalizacji tworzonych baz do czego gorąco zachęcam.

 Praca w sieci z SQL Server

Oczywiście program  może być używany lokalnie na jednym stanowisku, ale aby wykorzystać pełnię jego możliwości powinniśmy udostępnić bazę w sieci lokalnej. Instrukcja jak udostępnić go w sieci lokalnej znajduje się pod adresem https://wmkopr.pl/konfiguracja-sql-serwer-do-pracy-w-sieci/.

Jaki sprzęt będzie potrzebny

Najlepiej jest używać nowego sprzętu. Na początek wystarczy sprzęt z procesorem I3 dziewiątej lub wyższej generacji, albo Ryzenem dowolnej generacji. Gdy mamy ograniczony budżet możemy postawić serwer nawet na zabytkowym Xeonie, historię takiej instalacji opisuję w artykułach: https://wmkopr.pl/2020/07/12/windows-serwer-2019-na-sprzecie-ze-smietnika/ oraz https://wmkopr.pl/2020/07/19/windows-serwer-2019-ze-smietnika-w-akcji/

Warsztat programisty

Operacje na bazie można wykonywać przy pomocy darmowego Microsoft Managment Studio. Program ten umożliwia tworzenie baz, zarządzanie nimi i archiwizację. Jednak większe możliwości mamy podłączając do serwera jakieś środowisko programistyczne. Ja pracuję z Microsoft Visual Studio głównie w języku VB.NET. Nawet pisząc proste programy wykorzystanie bazy SQL umożliwia prostsze rozwiązanie problemu. Przykładem tutaj może być program https://wmkopr.pl/2019/11/16/wmk-ryczalty-oprogramowanie-do-generowania-oswiadczen-o-korzystaniu-z-samochodu-sluzbowego/ albo bardziej rozbudowany https://wmkopr.pl/2020/03/04/prezentacja-programu-wmk-dodatki/

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach nawet niewielka firma staje przed koniecznością rozwijania systemów bazodanowych. Oferta firmy Microsoft jest pod tym względem konkurencyjna i warta rozważenia. Dla większości zastosowań w małej i średniej firmie wystarczy wersja Expres.