Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy

Dodatek mieszkaniowy przysługuje osobie która złoży wniosek w swoim urzędzie miasta, lub gminy i będzie spełniała kilka warunków. Po pierwsze taka osoba musi być najemcą mieszkania. Powierzchnia najmowanego mieszkanie nie może przekraczać ustalonych ustawowo limitów. Dochód gospodarstwa domowego nie może przekraczać określonej wysokości.

Dodatek mieszkaniowy wylicza się na podstawie skomplikowanego algorytmu, uwzględniającego powierzchnię wynajmowanego mieszkania, dochód gospodarstwa domowego i cenę kilowatogodziny prądu dla gospodarstwa domowego.

Jaka kwota dodatku mieszkaniowego przysługuje

Aby dowiedzieć się jakiej wysokości dodatek przysługuje najlepiej posłużyć się programem do wyliczania dodatku mieszkaniowego. Taki programem jest WMK Dodatki autorstwa firmy Wiesław Kukiełka – Oprogramowanie.

Dodatek mieszkaniowy bonus

Jeżeli przysługuje Ci dodatek mieszkaniowy a dodatkowo w wynajmowanym lokalu będziesz miał licznik prądu na siebie to będzie ci przysługiwał również dodatek energetyczny.  Jego wysokość zależy od ilości zamieszkujących lokal osób. Program WMK Dodatki pozwala również na wyliczenie dodatku energetycznego.

Zainstaluj program do dodatku mieszkaniowego i energetycznego WMK Dodatki

Aby zainstalować program trzeba pobrać pliki programu, bazę danych.

Następnie należy wgrać do komputera bazę danych w Microsoft SQL Server 2019. Służy do tego aplikacja SQL Server Managment Studio.

Następnie skonfigurować uprawnienia do bazy i w pliku konfiguracyjnym wprowadzić nazwę serwera login i hasło użytkownika SQL mającego uprawnienia do bazy. Bazę można zainstalować lokalnie lub w sieci. Instrukcja jak zainstalować SQL Server znajduje się pod linkiem https://wmkopr.pl/instalacja-sql-serwera/ Wprawdzie jest to instrukcja do wersji 2014 ale wersja 2019 instaluje się podobnie. Jeżeli bedziesz używał SQL Servera w sieci to zapoznaj się z instrukcją konfiguracji pod adresem https://wmkopr.pl/konfiguracja-sql-serwer-do-pracy-w-sieci/

Aby skonfigurować połączenie programu z bazą danych należy edytować plik WMK_Dodatki.exe.config.

Konfiguracja pliku do podłączenia bazy danych dodatki mieszkaniowe
Edycja pliku w celu podpięcia bazy danych

W pliku tym należy wpisać nazwę SQL Server identyfikator użytkownika i hasło dla tego użytkownika. Jeżeli wszystko zrobiliśmy dobrze to po uruchomieniu pliku WMK_Dodatki.exe powinno pojawić się okienko logowania.

Logowanie do WMK Dodatki
Pierwsze logowanie

Przy pierwszym logowaniu wprowadzamy identyfikator użytkownika “ADM” a hasło pozostawiamy puste.

Następnie należy skonfigurować program. Należy wejść w konfigurację.

dodatki mieszkaniowe konfiguracja
Konfiguracja WMK Dodatki

Najważniejsze to dowiedzieć się jakie jest ograniczenie % wydatków. Ponieważ parametr ten różni się w zależności od miasta/gminy.

Prezentacja programu znajduje się pod adresem https://wmkopr.pl/2020/03/04/prezentacja-programu-wmk-dodatki/

Podsumowanie

Ustawa o dodatkach mieszkaniowych znajduje się pod adresem http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20010710734/U/D20010734Lj.pdf

Jeżeli nie potrafisz sobie poradzić z instalacją programu WMK Dodatki możesz zamówić zdalną asystę, zainteresowanych proszę o kontakt email: wmk@post.pl